Kalp ve Damar Hastalıkları Tedavisi

Kalp ve Damar Hastalıkları ülkemizde ve dünyada ölüm nedenlerinin başında gelmektedir.

Vücudumuza kan pompalayan bir organ olan Kalp, koroner kalp damarları tarafından beslenmektedir. Kalbin kendi yapısında, damarlarında, kalp kapak sisteminde zaman içinde oluşan tıkanıklık ve bozukluklar kalp ve damar hastalıklarını oluşturur.

Kalp Ritim Bozukluğu Tedavisi

Ritim bozukluğu kendisini kalp çarpıntısı olarak gösterir. Tekleme hissi, kalp vuruşlarının düzensiz hissedilmesi, baş dönmesi, göz kararması, fenalık, göğüste sıkıntı hissi, baskı veya ağrı belirtiler arasındadır. Aritmi tanısı hastanın kardiyak muayenesi ve EKG (elektrokardiyografi) ile konulur. Aritmi tanısında ayrıca holter gibi başka tanı yöntemleride  kullanılabilir.

Aritmi tedavisinde, aritminin türü belirlenmeli ve en uygun tedavi yöntemi seçilmelidir. Aritmi tedavisinde amaç, çarpıntıya neden olan odağın veya mekanizmanın ortadan kaldırılmasıdır.

Kalp Çarpıntısı Tedavisi

Sağlıklı erişkin bir insanda kalp belirli bir düzen içinde dakikada 60-100 kez atmaktadır. Kalp ileti sistemindeki yavaşlamalar blok göstergesi olabilir. Kalp doktorunun muayene ve değerlendirmesi neticesinde uygun göreceği şekilde günde bir saat spor yapılması, kalp ritminin düzenlenmesi bakımından çok önemlidir. Aritmi için özellikle yürüyüş ve yüzme, en iyi sporlardandır.

Koroner arter (Kalbi besleyen damar) hastalığı: Kalbi besleyen üç ana damar sistemi bulunur. Yıllar içinde yüksek kan basıncı, yüksek kolesterol, sigara ve diğer başka zararlı faktörlerin etkisi ile damarlarda darlıklar meydana gelir. Kalp damarlarındaki tıkanıklığı kritik seviyeye ulaştığında göğüs ağrısı, çarpıntı, çene ağrısı, nefes darlığı, bazen mide ağrısını taklit eden alt göğüs ağrısı, omuz ve sol kola yayılan ağrı şeklinde belirtiler görülür. Gerekli koruyucu önlemler alınırsa kalbi besleyen damar tıkanıklığından ve kalp krizinden korunmak mümkündür.

Kalp kapağı hastalıkları: Geçirilen romatizmal hastalıklara, yaşlılığa bağlı kireçlenmeye, çeşitli enfeksiyonlar ve doğımsal olarak kapağın yapısının bozulmasına bağlı kalp kapak hastalığı görülebilir.

Damar balonlaşması (damar anevrizması): Duvar yapısında meydana gelen bozulma sonucu damar çapının normal sınırların üstüne çıkmasıdır. En sık aort anevrizmaları şeklinde görülür.

Bir cevap yazın