OMUZ, DİZ, BOYUN AĞRILARI TEDAVİSİ

OMUZ AĞRILARI TEDAVİSİ

Omuz eklemi, vücudumuzda en geniş hareket açıklığına sahip olan eklemdir. Kürek kemiği, köprücük kemiği ve omuz başı kemiğinin biraraya gelmesinden oluşan bir eklemdir. Genellikle 40 yaş üzerinde ve şeker hastalarında daha sık görülmektedir. Omuz ağrısının erişkinlerde görülen en sık nedeni omuzda döndürücü kas kirişlerinin sıkışması sonucu ortaya çıkar. Omuz problemleri herkeste ortaya çıkabilir. Omuz aşınması ve yırtıkları, omuz çıkması, omuz kırıkları ve donuk omuz gibi problemlerle ortaya çıkan ağrılar, modern ve alternatif tıp uygulamaları ile tedavi edilebilir.

Donuk omuz eklem kapsülünün daralması sonucu kolun hareketlerinin ileri derecede kısıtlanması sonucu ortaya çıkan klinik bir tablodur. Özellikle kolunu omuz seviyesinde ve onun üzerinde tutarak çalışmak zorunda olanlarda kirişler omuz kemikleri arasında sıkıştıkları için daha kolay yıpranırlar. Ağrı omuzun ön kısmındadır ve ağrı dirseğe kadar yayılabilir. Omuz aşınması ve yırtıkları, omuz çıkması, omuz kırıkları ve donuk omuz gibi problemlerle ortaya çıkan ağrılar, tamamlayıcı ve alternatif tedavi uygulamaları ve düzenli egzersizlerle tedavi edilmektedir.

Eklemleriniz, bağlar, tendonlar ve kemikleriniz ani veya tekrarlı hareketlerden dolayı zarar görebilir.

Hangi yaştan olursa olsun, herkes omuz sorunları yaşayabilir. Tekrar eden hareketler içeren işler, yılların geçmesi ve bazı sporlar bu durumu tetikleyebilir.

Ağrı omuzun küçük bir bölgesinde olabileceği gibi tüm kola da dağılabilir. İkinci durum olarak bu durum vücudunuzun bu bölgesinden geçen sinirler ile ilgili bir sorundan dolayı olabilir.

Omuz ağrıları eklemlerin fazla kullanılması nedeniyle olduğundan, yapabileceğiniz en iyi şey omuz eklemini dinlendirmektir.

Tamamen hareketsiz bırakmak ise “donmuş omuz” denilen bir duruma yol açabilir, küçücük bir harekette bile ağrı hissedip hiçbir şey yapamazsınız.

Şişme ve ağrılara karşı buz ile yapılan soğuk uygulama bölgeyi uyuşturarak önemli derecede rahatlama sağlar. Belirtiler gidene kadar her iki saatte bir tekrar edilir.

Ancak, nemli ılık ısı uygulamasını bağlar, tendonlar ve kaslara uygulamayı tercih edin. Bu aynı zamanda kan akışına yardımcı olacaktır.

Dokuların su kaybetmesine neden olup zedelenmelere yol açan elektrikli battaniyelerden tercih edilmemelidir.

Bir başka işe yarayabilecek hareket ise omzunuzu ileri geri birkaç defa döndürmektir. Bu esneme hareketlerini günün herhangi bir vaktinde yapabilirsiniz.

 

DİZ AĞRISI TEDAVİSİ

 

Dizlerimiz günlük hayatımızda yürüme, oturma, merdiven çıkma, çömelme gibi birçok hareketi yapmamızı sağlar. Dizlerde sık görülen eklem romatizması, kireçlenme, iltihaplı eklem romatizmaları, menisküs yırtığı, eklem veya çevresinde şişlik, kilitlenme, hareket kısıtlılığı veya eklemde sertlik ve çıtırtı sesi gibi şikayetler günlük yaşamı olumsuz etkiler. Tedavi uygulamalarıyla doku onarımı ve dokuda kan akımı sağlanır, kıkırdak yapı uyarılır, ödem ve sertlik giderilir, kas grupları kuvvetlendirilir ve ağrının azalması sağlanır.

Dizler, bedenimizdeki en büyük eklemlerdir. Hareketlerimizin çoğunluğu diz eklemlerimiz sayesinde yapılmaktadır. Dizlerinizin esneyebilmesi için kemiklerin, kıkırdağın, bağların, kasların ve tendonların sağlıklı olması gereklidir.

Diz ağrısı her yaşta olabilir. Zedelenme, bağ sorunları veya artrit başlangıcı en yaygın nedenler arasındadır.

Diz ağrıları tedavisinde Medikal Ozon tedavisi, Proloterapi, Fitoterapi, Akupunktur tedavisi ve diğer modern tedavi seçenekleri uygulanmaktadır.  Kliniğimizde diz ağrıları tedavisinde başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Diz için Kök Hücre tedavisi Bursa’daki kliniğimize başarıyla yapılıyor.

Menisküs zedelenmesi kendini diz boyunca yayılmış bir ağrı olarak gösterir ve darbeden 24 saat sonra en yoğun şekilde hissedilir.

Eğer ağrınız varsa ve yere basamıyorsanız, diz ekleminizin içindeki iki bağdan birini veya ikisini birden zedelemiş olabilirsiniz.

Diz bursiti ve tendinit ters bir hareket veya çarpma sonucu oluşan yaygın diz zedelenmelerindendir.

Artroz: Eklem kıkırdağında yıpranma ve yırtılmaya denir. Kemiklerin birbirine sürtünmesi, merdiven çıkmak gibi en basit durumda bile ağrı ve acıya neden olacaktır. Bu diz ağrısı, geceleri en şiddetli haline ulaşır. Diz artrozunuz varsa, koşmak veya uzun süre bisiklete binmek gibi yorucu egzersizlerden uzak durun.

Romatoid artrit: Eklemleri etkileyen kırgınlık, yorgunluk, ağrı ve ateşe neden alan bir hastalıktır. İlaç tedavisi veya diz kıkırdağının değiştirilmesiyle düzelir. Hangi yöntemin tercih edileceğine doktorunuz karar vermelidir.

BEL VE BOYUN AĞRILARI TEDAVİSİ

Bel ağrısı, dünyada baş ağrısından sonra en sık görülen ağrı tipi olarak kişinin iş ve sosyal yaşamını altüst ettiği kadar önemli sağlık sorunlarına işaret etmesi bakımından da önemsenmelidir.

Bel ağrısı denilince akla öncelikle “Bel Fıtığı” gelse de; dünyada baş ağrısından sonra ikinci sıklıkta görülen bu ağrılar başka nedenlerden de kaynaklanabiliyor.

Bel ağrısını,  bel zorlanması ve duruş bozuklukları; bel kaslarına, bağlarına ve eklemlerine hasar vererek ağrıya yol açar şeklinde açıklayabiliriz. Bel ağrısının şiddeti, öne eğilme, uzun süre ayakta durma, yürüme gibi günlük aktivitelerle artabilir. Bel ağrısı toplumun %75-85’ini yaşamlarının herhangi bir döneminde etkileyen en önemli bir sağlık sorunlarından biridir.

Bel Ağrısı Nedenleri

Tüberküloz, brusella gibi hastalıkları, kemik erimesi (osteoporoz ); kireçlenme, başka bir yerden yayılmış ya da omurganın kendisinden kaynaklanan tümörler bel arısına neden olan önemli hastalıkların başında gelir. Bel ağrısına nedenlerinden biri de mide, karaciğer, böbrek gibi organ rahatsızlıklarının bel bölgesine yayılmasıdır. Bazı bel ağrılarının nedenleri de psikolojik olup kapsamlı şekilde araştırılmalıdır.

Bel Ağrısı Kimlerde Olur?

En çok 35-45 yaşları arasında görülen bel ağrısı kadın ve erkekte eşit oranda ortaya çıkar. 60 yaşın üzerinde kadınlarda bel ağrısı görülme sıklığı artmaktadır. Aşırı kilo alımı, gebelik, uzun süre ayakta durmayı gerektiren durumlar, uzun süre yüksek topuklu ayakkabı giyimi ve her iki bacakta uzunluk farkı, bel ağrısı nedenleri olarak sayılabilir. Bel ağrısına neden olan meslekler de ise karşımıza uzun yol sürücüleri, titreşimli toprak burgu makinesi kullananlar, aşırı ağır yük kaldıranlar, uzun süre tabure ve sandalyede oturmayı gerektiren meslek grubu çalışanları çıkar.

 
 

BOYUN AĞRISI TEDAVİSİ

Boyun ağrısı çok yaygın görülen bir sağlık sorununu oluşturmakta ve her cins ve yaşta insanda görülebilmektedir. Çevremizdeki her 3 kişiden biri hayatı boyunca en az bir kez boyun ağrısı çektiğini anımsar. Büyük çoğunluğu hafif şiddette ve geçici özelliktedir. Nadiren çok ağrılı, hatta özürlülüğe neden olacak kadar ağır da olabilir. Günümüzde özellikle masa başında çalışanlarda, bilgisayar kullananlarda boyun ağrısı yaygındır. Boyun ağrısı görülme sıklığı yaşın ilerlemesiyle birlikte artar. Günlük yaşamdaki gerilimler ve iş stresi boyun ağrısını arttırır. Boyun ağrısıyla birlikte sırt-omuz ağrısı, ellerde uyuşma, baş dönmesi, dengesizlik ve baş ağrısı görülebilir. Boyun problemleri bir kazadan sonra aniden de ortaya çıkabilir.

Boyun 7 adet omurdan oluşur. Boyun omurları arasında disk adı verilen yastıkçıklar bulunur. Disklerin görevi üzerine düşen yük miktarını dengeli olarak alt seviyelere iletmek ve omurların birbirleriyle sürtünmesini engellemektir. Boyun omurlarının içinden omurilik geçer. Ayrıca kollara giden sinir kökleri de boyun omurları arasından çıkar. Bu nedenlerle boyunu etkileyen hastalıklar kollarda da ağrı, uyuşukluk, güç ve his kaybı gibi bulgulara yol açabilir. Ayrıca boyun omurlarının içinden beynin arka bölümü, beyincik ve beyin sapının beslenmesini sağlayan vertebral arter geçer, bu yapının bası altında kalması baş dönmesi, görme bozukluğu, bayılma gibi bulgulara neden olabilir.

Boyun Ağrısına Neden Olan Problemler

Kas ve Bağ Zedelenmeleri

Travmalar

Osteoartrit (Kireçlenme)

Boyun Fıtığı (Disk Hernisi)

Romatizmal Hastalıklar

Omurga Kanalında Daralma

Psikolojik Faktörler

Diğer Nedenler

Bazı kişilerde kötü duruş, çok yumuşak bir yatak boyunda ağrı ve tutukluluk hissi doğurabilir. Miyofasiyal Ağrı Sendromu adı verilen boyun ve sırt kaslarında duyarlı noktalarla kendini gösteren yumuşak doku kaynaklı ağrılar olabilir. Boyun tümörleri, omurilik tümörleri, kemik enfeksiyonları (tüberküloz, bruselloz) da boyun ve kol ağrısı nedeni olabilir. Omuz ekleminden kaynaklanan ağrılar boyun ve kol ağrılarını taklit edebilir. Yemek borusu, nefes borusu, tiroid ve akciğer hastalıklarında da nadiren ağrı boyun bölgesinde hissedilebilir.

BEL VE BOYUN FITIĞI TEDAVİSİ

Fıtık, omurganızı oluşturmak için istiflenen tek tek kemikler (omurlar) arasına oturan lastik yastıklardan (diskler) biriyle ilgili bir sorunu ifade eder.

Bir spinal disk, daha sert, lastiksi bir dış (halka) ile kaplı yumuşak, jöle benzeri bir merkeze (çekirdek) sahiptir. Bazen kaymış bir disk veya yırtılmış bir disk olarak adlandırılan fıtıklaşmış bir disk, çekirdeğin bir kısmı anulustaki bir yırtığın içinden dışarı doğru itildiğinde meydana gelir.

Omurganın herhangi bir yerinde oluşabilen fıtıklaşmış bir disk yakındaki bir siniri tahriş edebilir. Fıtık olan diskin bulunduğu yere bağlı olarak, kol veya bacakta ağrı, uyuşma veya güçsüzlükle sonuçlanabilir.

Çoğu insanda fıtıklaşmış bir diskte hiçbir belirti görülmez. Sorunu gidermek için genellikle ameliyat gerekli değildir.

Bel Fıtığı Nedir?

Bel omurları arasındaki kayma ya da zedelenme durumunda veya kıkırdağın aşırı zorlama sebebiyle bel omurlarının yerinden kayıp omurilik kanalı içine doğru uzanmasıyla ortaya çıkar. Bacaklara gelen sinirlere ve omuriliğe baskıyla ortaya çıkan bir sağlık sorunudur.

Boyun Fıtığı Nedir?

Boyun omurları arasında yer alan kıkırdağın omurilik kanalına doğru yer değiştirmesinin sonucu ortaya çıkar. Böylelikle kol bölgesine uzanan sinirlere ve omuriliğe baskı sonucu oluşan bir durumdur.

Bel ve Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

İşaretler ve semptomlar, diskin bulunduğu yere ve diskin bir sinire baskı yapıp yapmadığına bağlıdır. Genellikle vücudun başka bir tarafını etkilerler:

 • Kol veya bacak ağrısı. Fıtık diskiniz belinizin alt kısmındaysa, genellikle en çok ağrıyı kalçalarınızda, kalçalarınızda ve baldırınızda hissedersiniz. Ayağın bir kısmında da ağrı olabilir. Fıtık diskiniz boynunuzdaysa, tipik olarak en çok ağrıyı omzunuzda ve kolunuzda hissedeceksiniz. Bu ağrı, öksürdüğünüzde, hapşırdığınızda veya belirli pozisyonlara geçtiğinizde kolunuza veya bacağınıza vurabilir. Ağrı genellikle keskin veya yanma olarak tanımlanır.
 • Uyuşma veya karıncalanma. Bel fıtığı olan kişilerde sıklıkla etkilenen sinirlerin hizmet ettiği vücut kısmında yayılan uyuşma veya karıncalanma görülür.
 • Zayıflık. Etkilenen sinirlerin hizmet ettiği kaslar zayıflama eğilimindedir. Bu, tökezlemenize veya eşyaları kaldırma veya tutma yeteneğinizi etkileyebilir.

Semptomsuz bel fıtığına sahip olabilirsiniz. Omurga görüntüsünde görünmediği sürece ona sahip olduğunuzu bilmiyor olabilirsiniz.

Bel ve Boyun Fıtığı için Ne Zaman Doktora Görünmeli

Şu semptomlar varsa acil tıbbi yardım isteyin:

 • Kötüleşen semptomlar. Ağrı, uyuşma veya halsizlik günlük aktivitelerinizi engelleyecek kadar artabilir.
 • Mesane veya bağırsak disfonksiyonu. Cauda equina sendromu, mesane dolu olsa bile idrar tutamama veya idrar yapma zorluğuna neden olabilir.
 • Eyer anestezisi. Bu aşamalı his kaybı, bir eyere dokunacak alanları etkiler – iç uyluklar, bacakların arkası ve rektum çevresindeki alan.

Bel ve Boyun Fıtığının Nedenleri

Disk herniasyonu, çoğunlukla disk dejenerasyonu adı verilen kademeli, yaşlanmaya bağlı yıpranma ve yıpranmanın sonucudur. Yaşlandıkça, diskleriniz daha az esnek hale gelir ve küçük bir gerilme veya bükülmeyle bile yırtılma veya yırtılmaya daha yatkın hale gelir.

Çoğu insan fıtıklaşmış diskinin nedenini tam olarak belirleyemez. Bazen ağır nesneleri kaldırmak için bacak ve uyluk kaslarınız yerine sırt kaslarınızı kullanmak, kaldırırken bükülme ve dönme gibi fıtıklaşmış bir diske yol açabilir. Nadiren, düşme veya arkaya darbe gibi travmatik bir olay sebebidir.

Bel ve Boyun Fıtığı Risk faktörleri

Bel ve boyun fıtığı riskinizi artırabilecek faktörler şunları içerir:

 • Ağırlık. Fazla vücut ağırlığı, belinizin alt kısmındaki disklerde ekstra baskıya neden olur.
 • Meslek. Fiziksel olarak zorlu işleri olan kişilerde sırt problemleri riski daha yüksektir. Tekrarlayan kaldırma, çekme, itme, yana doğru bükme ve döndürme de disk fıtığı riskinizi artırabilir.
 • Genetik. Bazı insanlar, fıtıklaşmış bir disk geliştirme yatkınlığını ebeveynlerinden miras alır.
 • Sigara içmek. Sigaranın diske giden oksijen kaynağını azalttığı ve diskin daha hızlı parçalanmasına neden olduğu düşünülmektedir.

Bel ve Boyun Fıtığını Önlemek için Neler Yapmalı

Bel ve boyun fıtığını önlemeye yardımcı olmak için aşağıdakileri yapın:

 • Egzersiz. Gövde kaslarının güçlendirilmesi omurgayı stabilize eder ve destekler.
 • Doğru bir duruş. Bu, omurganız ve diskleriniz üzerindeki baskıyı azaltır. Özellikle uzun süre otururken sırtınızı düz ve hizalı tutun. Ağır nesneleri düzgün bir şekilde kaldırın, işin çoğunu sırtınızın değil bacaklarınızın yapmasını sağlayın.
 • Sağlıklı kilonuzu koruyun. Fazla kilo, omurgaya ve disklere daha fazla baskı uygulayarak onları fıtıklaşmaya daha duyarlı hale getirir.
 • Sigarayı bırakmak. Herhangi bir tütün ürünü kullanmaktan kaçının.

MENİSKÜS YIRTIĞI VE HASTALIĞI TEDAVİSİ

Menisküs yırtığı dizde ağrı, hareket kısıtlılığı, kilitlenme ve sıvı toplanması gibi çeşitli şikayetlere neden olur.

Menisküs’ün başlıca nedenlerini;

 • Dizde boşalma hissi
 • Dizin bükülü kalması gibi kilitlenme ve takılmalar.
 • Merdiven ve yokuş çıkarken hafiften şiddetliye kadar değişen diz ağrıları
 • Dizden alacağınız direkt bir darbe,
 • Diz dönmesi gibi spor yaparken başınıza gelebilecek sakatlanmalar,

Yaş nedeniyle dizdeki kıkırdak yapının yırtılması menisküs sebepleri arasındadır.

Dizdeki oluşan hilal ayı biçimindeki bulunan kıkırdan dokuya menisküs denir. Bu kıkırdak doku ani hareketlerde ve travmalarda yırtılabilmektedir. Dizde ağrı, hafif şişlik, takılma, kilitlenme ya da dizde boşalma hissi veya da dizi tam hareket ettirmede zorluk gibi şikâyetler varsa menisküs yırtığı olma ihtimali yüksektir.

Menisküs yırtılması ani ve ters hareketlerde sıkça görülmektedir. Dizdeki takılma ve kilitlenmeler menisküs belirtisi olabilir

Menisküs, genç hastalarda daha çok ısınmadan yapılan spor hareket hareketlerinde, spor yaralanmalarıyla meydana gelmektedir. Yaşlılarda ise menisküs dokusundaki zedelenmeler yanı sıra fazla kiloya ve dizdeki kireçlenmeye bağlı yırtılmalar gözlenmektedir. Kesin olarak ayırt edecek bulgular olmamakla birlikte, dizdeki takılma ve kilitlenmeler menisküs belirtisidir.

Bir cevap yazın